Trio Bergerettes

Barbora K. Sejáková - klavír

Daniela Oerterová - housle

Tomáš Strašil - violoncello

 

Trio Bergerettes vzniklo v roce 2001 a hned v prvním roce svého uměleckého působení na sebe upozornilo vítězstvím a cenou za nejlepší interpretaci skladby Bohuslava Martinů v Soutěži Bohuslava Martinů 2001. V roce 2002 se v soutěži "Melbourne International Chamber Music Competition" probojovalo mezi 25 nejlepších trií z celého světa. Vystupuje na mezinárodních hudebních festivalech, představilo se v koncertním cyklu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii, nahrává pro Český rozhlas.

Trio Bergerettes nese jméno slavného tria Bohuslava Martinů. Název souboru přiřkl po vítězství v Soutěži Bohuslava Martinů Dr. Harry Halbreich, proslulý belgický muzikolog a autor katalogu děl Bohuslava Martinů. Repertoár Tria Bergerettes zahrnuje nejvýznamnější díla světové triové literatury s důrazem na českou tvorbu romantickou i tvorbu skladatelů 20. a 21. století (kompletní B. Martinů, L. Sluka, M. Slavický, současný norský skladatel L. Thoresen ad.).

 

 

 

Barbora Krištofová Sejáková studovala na Pražské konzervatoři a pražské AMU (E. Leichner), na Hochschule der Künste v Berlíně (L. Simon) a na Mozarteu v Salcburku (H. Leygraf), účastnila se mistrovských kurzů u mnoha velkých pianistických osobností (L. Berman, E. Indjic, A. Kouyoumdjian, A. Queffélec ad.). Je laureátkou několika mezinárodních soutěží, mj. 1. cena na Česko-japonské klavírní soutěži, 1. cena na klavírní Soutěži Bohuslava Martinů 1999, 3. cena na Mezinárodní soutěži Ignace Jana Paderewského 2001 v Polsku ad. Pětkrát získala cenu za nejlepší interpretaci skladeb B. Martinů. Koncertuje na prestižních mezinárodních hudebních festivalech (Pražské jaro, Festival de Bourgogne, European Piano Forum, Concentus Moraviae, The Kuhmo Chamber Music Festival ve Finsku ad.). Nahrává pro Český rozhlas a Českou televizi, byla zařazena na Prémiovou listinu mladých interpretů, je členkou Umělecké besedy.

Daniela Oerterová vystudovala Pražskou konzervatoř (J. Foltýn) a pražskou HAMU (I. Štraus). Úspěšně se zúčastnila mnoha soutěží: Concertino Praga (1.cena), Kociánova houslová soutěž v Ústí nad Orlicí (3.cena), Beethovenův Hradec v Hradci nad Moravicí (3. cena), Soutěž Bohuslava Martinů (1.cena) ad. Absolvovala četné masterclass (A. Cardenes, E. Borok, Z. Zeitlin, I. Kaler, R. Ricci). Opakovaně se stala stipendistkou mistrovských kurzů v rakouském Semmeringu a Meadowmount School of Music v USA, kde studovala u Prof. S. Shippse a vystoupila na koncertech komorní hudby s P. Zukermanem a U. Hoelscherem. V roce 2004 vyučovala na Mezinárodních kurzech ve francouzském Montpellier, v roce 2005 - 2011 na Mezinárodní hudební akademii v Plzni. V letech 2008 - 2014 byla členkou renomovaného Škampova kvarteta, se kterým absolvovala koncerty mj. v londýnské Wigmore Hall, lipském Gewandhausu a v Dvořákově síní pražského Rudolfina. Působí v Sukově komorním orchestru a vyučuje housle na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy a na ZUŠ ve Stochově. Hraje na mistrovský nástroj Samuel Nemessanyi 1868.

Tomáš Strašil vystudoval Pražskou konzervatoř (P. Sádlo) a pražskou AMU (R. Lojda). Absolvoval mistrovské kurzy u mnoha významných osobností (A. Ariscuren, M. Roche, P. Wiespelway, A. May, F. Smetana, E. Rattay a J. Chuchro). Je držitelem čestných uznání ze soutěží o cenu Beethovenova Hradce a finalistou soutěže Prix Mercury - Semmering 1994. V letech 1994 - 2000 působil jako koncertní mistr Sukova komorního orchestru, spolupracuje s českými i zahraničními orchestry (Brucknerorchester Linz, Severočeská filharmonie Teplice, Filharmonie Hradec Králové, Musici di Praga). Nahrává pro Český rozhlas a vydal několik komorních i sólových CD. Vyučuje violoncello a komorní hru na Pražské konzervatoři a na HAMU v Praze. Hraje na mistrovský nástroj Pietro Zanetto di Brescia 1686.